Światowy Dzień Zespołu Downa w naszej szkole…

23 marca 2016 by Krystian Puczyński

21 marca jest kolorowy nie tylko z powodu pierwszego dnia wiosny! To właśnie dziś obchodzimy, który ustanowiono w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.
    Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna. Przypada on na 21. dzień 3. miesiąca w roku ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci, chromosom w 21. parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej. Stąd też inna nazwa tego zaburzenia –  trisomia 21.

Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły po raz pierwszy przyłączyli się do obchodów tego święta.  Z myślą o przełamywaniu stereotypów i oswajaniu się z odmiennością założyliśmy tego dnia kolorowe skarpetki (i nie tylko), które są symbolem niedopasowania społecznego, ale też genotypowego z jakim borykają się osoby cierpiące na zespół Downa.
    Uczyniliśmy to na znak radości, tolerancji i solidarności z osobami z zespołem Downa oraz zgodnie z przesłaniem: zakładasz coś nie do pary i przez chwilkę czujesz się tak jak oni: coś nie pasuje, a jednak nie przeszkadza w życiu