KOLEJNE  SUKCESY GRUPY „A CO TAM”…

KOLEJNE SUKCESY GRUPY „A CO TAM”…

Grupa teatralna ,,A co tam” miała bardzo pracowity i pełen emocji czas. Swój spektakl „Na smyczy”, który został doceniony Nagrodą Główną podczas Wojewódzkich Konfrontacji Teatralnych w  Świeciu, zespół miał przyjemność zaprezentowania w sąsiednich szkołach. Graliśmy dla Bysławia, dwóch szkół w Tucholi oraz dla Cekcyna. Motywem przewodnim spektaklu jest zjawisko dzisiejszych czasów – fonoholizm, którego konsekwencją  jest osłabienie więzi międzyludzkiej czy zubożenie języka.

W piątek 8.12 grupa na zaproszenie Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury  dała spektakl w Bydgoszczy podczas warsztatów „Bawimy się w teatr” adresowanych do nauczycieli i instruktorów zainteresowanych prowadzeniem dziecięcych i młodzieżowych grup teatralnych. Wzięła również udział w pokazowych warsztatach, które prowadziła opiekunka zespołu Beata Ziółkowska. Zostaliśmy mile przyjęci i zebraliśmy same pozytywne opinie. Był to dla „A co tam” sprawdzian przed konkursem  odbywającym się kolejnego dnia tym razem w Toruniu.

Zespół z Lubiewa dostał się do finału XXVI Konfrontacji Amatorskiej Twórczości Artystycznej Regionu w dziedzinie teatru ,po wstępnej eliminacji do której zgłosiły się 24 zespoły. W samym finale jury wyłoniło 8 spektakli.Było to już ogromne wyróżnienie.

Finał odbył się w sobotę 9.12. w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa w Toruniu. Zaprezentowały się teatry z Brodnicy, Inowrocławia, Chrostkowa, Kamienia Pomorskiego, Chełmna, dwa teatry z Torunia.

Poziom był bardzo wysoki, teatry prezentowały się profesjonalnie i wiele można było się nauczyć, podpatrzeć. Przedstawienie lubiewiaków zakończone było owacją na stojąco (ku zdziwieniu i radości występujących). Po spektaklu zbieraliśmy same gratulacje i budujące recenzje.Atmosfera była iście teatralna. Po spektaklu odbyła się rozmowa z jury w skład którego wchodzili:

  • Dorota Nowak-aktorka,pedagog teatru,
  • Barbara Rogalska-aktorka, pedagog teatru,
  • Agnieszka Zakrzewska-pedagog teatru, specjalistka do spraw teatru,
  • Paweł Paszta-reżyser, dyrektor ds.artystycznych Teatru im.Wilama Horzycy w Toruniu
  • Jerzy Rochowiak-autor tekstów, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu.

Jury, jak stwierdził pan Paweł Paszta,było oczarowane spektaklem i dziećmi, chwaliło pomysł, grę aktorską, dykcję i dziecięcą swobodę, którą udało się ogarnąć mając tak liczną i zróżnicowaną wiekowo grupę. Miłe były słowa pani Barbary Rogalskiej, która stwierdziła, że chciałaby jeszcze raz obejrzeć spektakl ponieważ ją zaczarowaliśmy. Dużym plusem, wspominanym przez wszystkich, była gra zespołowa, co jest cenne w teatrze amatorskim. Pan Rochowiak podziwiał umiejętność przemycania dowcipnych wątków w jednakże ważnym i trudnym temacie jakim jest fonoholizm.

Zespół z Lubiewa, w towarzystwie tak ciekawych, niemalże profesjonalnych teatrów (byliśmy wiekowo najmłodszą grupą) zdobył II nagrodę pieniężną, którą przeznaczy na cele warsztatowe (mamy nadzieję wyjazdowe – z pomocą mile widzianych sponsorów). Dziękujemy bardzo za wsparcie finansowe Domu Kultury w Lubiewie.

Informacje na ten temat znajdziecie również pod adresem:

http://woak.torun.pl/event/katar-2017-teatr/

Tekst i foto: B. Ziółkowska

Skip to content