DZIEŃ PROFILAKTYKI W SZKOLE PODSTAWOWEJ W LUBIEWIE

W dniu 22 marca 2019r. po raz kolejny w Szkole Podstawowej Lubiewie odbył się Dzień Profilaktyki pod hasłem „Chcemy być wolni – wolni od uzależnień”, połączony jednocześnie z obchodami pierwszego dnia wiosny.

Dla uczniów klas IV – VIII i III gimnazjum dzień rozpoczął się spektaklem profilaktycznym pt. “W niewoli nałogów”. Przedstawienie wyreżyserowała Renata Szymczak, a w role aktorów wcielili się uczniowie z klasy VIII b: Martyna Nowacka, Oliwia Weyna, Zuzia Kiełpikowska, Caspian Jaszkowski – Johal, Kacper Hoppe, Kacper Minikowski, Oskar Łepek, Kuba Polasik i Marcel Niemczewski. Obsługą techniczną zajęli się Wojtek Mróz i Bartek Krasoń. Spektakl miał na celu ukazanie młodzieży, jak łatwo można wpaść  w sidła uzależnień od papierosów, alkoholu, narkotyków, hazardu.

Najmłodsi przygotowywali zdrowe śniadanie pod opieką wychowawców oraz uczniów z Zespołu Szkół Licealnych i Agrotechnicznych w Tucholi  przebywających na terenie naszej szkoły w ramach Dnia Przedsiębiorczości. Następnie cała społeczność szkolna uczestniczyła w spotkaniach ze specjalistami. Dzieci z klas 0 – III dowiedziały się uczestnicząc w spotkaniu z p. Mateuszem Gierszewskim – specjalistą ds. żywienia, jak ważne jest dbanie o własne zdrowie. Wraz z nauczycielami podziwiali też taneczne umiejętności Leny Barczyńskiej z klasy V b.

Uczniowie klas IV –  V i VI a  SP mieli możliwość spotkać się z lekarzem p. Eweliną Gierszewskąmł. asp. Wojciechem Galińskim z Komendy Powiatowej Policji w Tucholi oraz uczestniczyć w warsztatach  z psychologami: p. Marceliną Różycką – Wolską, Jagodą Kowalską. Dla młodzieży z klasy VI b, VII – VIII i III gimnazjum  odbyły się zajęcia ze specjalistką Psychoterapii Uzależnień p. Joanną Żukowską, przedstawicielem Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Tucholi p. Magdaleną Domeracką, sierż. szt. Marcinem Gornowiczem z Posterunku Policji w Cekcynie.

Wkrótce zostaną też rozstrzygnięte trwające konkursy profilaktyczne a  na uczniów, którzy wezmą w nich udział czekają atrakcyjne nagrody. Najmłodsi mają możliwość wykazania się w plastycznym konkursie „Dobrze wiem, co jem”.  Uczniowie klas IV – VI biorą udział w konkursie na komiks o tematyce profilaktycznej – „Przemoc  w Internecie”. Młodzież z klas VII, VIII i III gimnazjum ma za zadanie przygotować komiks profilaktyczny pt. „Dopalacze – wypalacze”.

Zakończeniem działań w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom będzie wyjazd najmłodszych uczniów  na musical profilaktyczny.

Szkolny Dzień Profilaktyki jest okazją uczestniczenia w ciekawych, wartościowych działaniach profilaktycznych. Program miał na celu uświadomienie uczniom zagrożeń wynikających z zażywania środków psychoaktywnych oraz wyposażenie uczniów w umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych.

Odpowiedzialnymi za realizację zadania i jego koordynatorami były Karolina Przybysz i Karolina Helmin.

Dzień Profilaktyki zrealizowany został ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lubiewie.