A co tam z nagrodami!!!

Grupy teatralne ,,A co tam 2” (młodsza) i ,,A co tam” (starsza), pod opieką Beaty Ziółkowskiej i Weroniki Kurczewskiej, w mijającym tygodniu miała sporo pracy i emocji. Wzięliśmy udział w konkursach teatralnych odbywających się w naszym województwie jak i również poza. Pierwszym etapem było nadesłanie zgłoszeń oraz zarejestrowanego na płycie nagrania spektaklu. Po weryfikacji udało nam się zakwalifikować na Grudziądzką Kieszeń Sceniczną o zasięgu regionalnym jak i na Ogólnopolską Wiosnę Teatralną  w Rypinie, a także do Solca Kujawskiego na wojewódzki  konkurs Teatr bez granic .

W skład zespołu ,,A co tam 2” wchodzą uczniowie klas IV -VI, istniejemy od września 2018r. ,,Zamknijcie oczy” to  pierwsze przedstawienie, które zrealizowaliśmy. Przemycamy w nim, poprzez  zabawę (czasami mroczną), obraz dzisiejszego świata. Dzieci są permanentnie narażane na nadmiar  bodźców, przed którymi nie mogą się uchronić. Pokazujemy wirtualny świat, który  kusi i bawi, do tego stopnia, że świat realny miesza się z fikcją.

Grupa ,,A co tam” (uczniowie od III SP do III Gim) zrealizowała sztukę ,,Dobrostan” wg scenariusza Beaty Ziółkowskiej i Weroniki Kurczewskiej, która ukazuje, jak bardzo subiektywne może być pojęcie dobrostanu, na który składa się zarówno dobrostan fizyczny jak i psychiczny. Znalezienie równowagi i optymalnego zrównoważonego stanu utrudnia chęć podporządkowania się wartościom, zasadom i normom postępowania narzucanym przez środowisko w którym wzrastamy i przebywamy. Bohater od kołyski poddawany presji osiągnięć, obciążony spełnianiem ambicji najbliższego otoczenia, gubi własne ja.

W dniu 15 i 16 maja podczas Grudziądzkiej Kieszeni Scenicznej zaprezentowało się 20 zespołów ocenianych przez jury w składzie:

• Magdalena Jasińska – kierowniczka literacka Teatru Baj Pomorski,
  • Agnieszka Zakrzewska – pedagożka teatru, animatorka kultury, instruktorka teatralna,
  • Zbigniew Kulwicki-reżyser teatralny.

Grupy z Lubiewa zdobyły  Statuetkę dla najlepszego zespołu dziecięcego oraz wyróżnienie. Musimy dodać ,że podczas Gali ,jako jedyni, zostaliśmy poproszeni o zaprezentowanie obu spektakli na scenie!To dodatkowe wyróżnienie !

Młodszy zespół 18 maja reprezentował naszą szkołę jak i powiat w Rypinie. Podczas dwudniowego przeglądu pokazało się 19 grup z różnych stron Polski. W skład jury wchodzili:

• Barbara Rogalika – aktorka teatru Baj Pomorski,
  • Justyna Motylewska – instruktorka RDK
  • Piotr Szwedes – aktor telewizyjny i teatralny.

Jurorzy nie szczędzili nam pochwał: naturalności na scenie, swobody i zabawy słowem  i ruchem. Gratulowali pomysłów reżyserskich i swobodnej, ale prowadzącej, relacji z młodymi aktorami. Na werdykt musieliśmy czekać do soboty .Zdobyliśmy Nagrodę dla najlepszego zespołu dziecięcego!!!

Cieszymy się ogromnie!

W  czwartek jeszcze jeden konkurs przed nami. Trzymajcie kciuki!

tekst i foto: B. Ziółkowska