Nikodem zajął VI miejsce w kraju wśród najmłodszych!

W dniach 3-4 czerwca br. w  Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach k. Wrześni w Wielkopolsce odbyła się 45 edycja finału Krajowego Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Po raz drugi tego etap zakwalifikował się, jako jeden z dwóch ( po eliminacjach gminnych, powiatowych i wojewódzkich) w najmłodszej grupie wiekowej kl. I-IV, Nikodem Ratkowski uczeń kl. IV Szkoły Podstawowej w Lubiewie. Na finał zjechali najlepsi z wszystkich województw Polski, co dawało 32 osoby w każdej z trzech grup wiekowych ( kl. I-IV, V-VIII SP i szkół średnich). Pierwszą, najważniejszą częścią finału jest test wyboru (jednokrotnego) złożony z 40 pytań ( dotyczy to wszystkich szczebli konkursu).Zakres tematyczny jest ogromny, np. wiedza ze znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiadomości dotyczące techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej w tym PSP,OSP i KSRG, szeroko rozumianego ratownictwa oraz tematyka z zakresu bezpieczeństwa powszechnego, a także historii i tradycji ruchu strażackiego. W tym również zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i wiedzy z zakresu ochronie środowiska. Po teście reprezentanci 3 województw, w tym naszego zostali poproszeni o stawienie się do dogrywki na pozostałe 2 miejsca w finale ustnym (do etapu ustnego wchodzi 5 osób). Po kilkunastu minutach kolejna dogrywka, bo dwójka uczestników znów ma tę samą ilość punktów. W tych zmaganiach do końca uczestniczył Nikodem z kolegą z woj. podkarpackiego. Ostatecznie nasz uczeń zajął VI miejsce, a kolega z dogrywki najlepiej wypadł w etapie ustnym i zwyciężył. – To i tak duży sukces. Jeden punkcik w dogrywce lub wcześniej, a sądzę, po wysłuchaniu pytań ustnych, że Nikodem mógłby stanąć na podium. Nie często zdarza się  reprezentantom naszego powiatu, czy województwa zachodzić tak wysoko w tym turnieju. Z naszej szkoły, to drugi uczeń, który dotarł do szczebla krajowego. Z tym, że Nikodem drugi raz z rzędu-mówi p. Stefan Ochendal, który zajmuje się przygotowaniem dzieci ze SP w Lubiewie do tego turnieju od 25 lat.