Wycieczka do Torunia

Dnia 28.04.2016 roku uczniowie klas II i III pod opieką Gabrieli Mrozik, Beaty Ziółkowskiej, Wiesławy Pianowskiej oraz Weroniki Wilczewskiej udali się na jednodniową wycieczkę do Torunia. Pobyt w grodzie Mikołaja Kopernika zaczęliśmy od wizyty w Planetarium.

Tam rakietą kosmiczną polecieliśmy zwiedzać planety. Obejrzeliśmy kratery na Księżycu, zobaczyliśmy, z czego zbudowane są pierścienie Saturna i dowiedzieliśmy się, dlaczego Mars jest czerwony. Poznaliśmy też historię powstania Małej i Wielkiej Niedźwiedzicy. Następnie odwiedziliśmy słynne Muzeum Piernika. Pierniki to niewątpliwie słodka wizytówka Torunia. Na piętrze zabytkowego spichrza mieści się Żywe Muzeum Piernika. To jedyne takie miejsce w Europie, gdzie można wziąć aktywny udział w pokazie tradycyjnego wypieku pierników według receptur sprzed 500 lat.

Muzeum w magiczny sposób przenosi dzieci i dorosłych w czasie i przestrzeni do XVI wiecznej piernikarni. Pośród zapachów kardamonu, imbiru i kory cynamonowej goście muzeum przesiewają mąkę, ucierają korzenie, kształtują ciasto i umieszczają je w ozdobnych formach. Następnie ciasto trafia do pieca, a uczestnicy pokazu słuchając toruńskich legend i opowieści czekają na gotowy wypiek, który zabierają ze sobą na pamiątkę.

Kolejną atrakcją dla dzieci było zwiedzanie toruńskiej Starówki. Zobaczyliśmy słynny pomnik wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika. Podziwialiśmy piękne, zabytkowe kamieniczki oraz ciekawą fontannę z żabkami i grającym na skrzypcach flisakiem. Poznaliśmy ciekawą legendę związaną z tym miejscem. Był również czas na kupienie pamiątki z Torunia.                                         Kolejnym punktem wycieczki był rejs statkiem po Wiśle. Podziwialiśmy panoramę Torunia. Dla niektórych uczniów był to pierwszy rejs statkiem. Po 40-minutach byliśmy znowu na lądzie. To już niestety był koniec naszej wycieczki. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do Lubiewa.