Samoobrona, pokaz broni i pomoc przedmedyczna…, czyli nasi gimnazjaliści w “Zaciszu”

12 kwietnia  2017r. uczniowie klas pierwszych Zespołu Szkół w Lubiewie wraz z wychowawczyniami: p. Grażyną Śliwińską oraz p. Iwoną Szumińską-Łyczywek odbyli niecodzienną wycieczę do Ośrodka Doskonalenia Kadr Służby Więziennej “Zacisze” w Suchej. Zdobyli tam wiele ciekawych i cennych informacji na temat pracy funkcjonariuszy SW.

Zapoznali się z podstawami samoobrony, które zaprezentował mł. chor. Krzysztof Paliga. Dowiedzieli się m. in. i zobaczyli z bliska, jak w prosty sposób można obronić się przed niespodziewanym atakiem.

Gimnazjaliści wzięli też aktywny udział w zajęciach z pierwszej pomocy przedmedycznej, które prowadził ratownik medyczny p. Eligiusz Krzyżelewski. Dużo emocji wzbudził także pokaz broni szkoleniowej oraz środków przymusu bezpośredniego będących na wyposażeniu SW, który przygotował i przeprowadził mł. chor. Bartosz Sobczak. Chętni uczniowie mieli niepowtarzalną okazję założyć na siebie elementy ochrony osobistej stosowane przez funkcjonariuszy podczas interwencji.

Na zakończenie gimnazjaliści obejrzeli również znajdujące się na terenie ODK SW: celę oraz tzw. “miasteczko” szkoleniowe. Uczniowie wrócili do szkoły z nowymi, ciekawymi doświadczeniami i niektórzy z nich poważnie myślą o przyszłej służbie w SW. Koordynatorem całego spotkania był kpt. Radosław Połom, któremu bardzo dziękujemy.

Tekst: Iwona Szumińska-Łyczywek
Foto: Rafał Helmin