SZKOŁA PRZYJAZNA OSOBOM NIEWIDOMYM

KAMPANIA SPOŁECZNA “JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY ZOBACZ MNIE” z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski15 października 2023r.

Dnia 11 października klasa 3 b (wych. B.Oleksiak) już po raz drugi uczestniczyła w 4 godzinnych zajęciach warsztatowych  z panią Olgą Wasielewską (wychowawca i nauczyciel dzieci niewidomych w Kujawsko-Pomorskim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a w Bydgoszczy )

Do uczestnictwa w takich lekcjach klasa zaprosiła również uczniów z kl.1b.(wych.B.Lutostańska)

Warsztaty  dotyczyły  potrzeb i możliwości osób, które nie widzą lub widzą słabo.

Dzieci wysłuchały  listu skierowanego do uczniów od  niewidomego  Adama ,dowiedziały się , że       15 października obchodzimy Światowy Dzień Białej Laski, doświadczały też poruszania się z białą laską i opaskami na oczach , by choć trochę poczuć rzeczywistość, jaką odbierają niewidomi.

Uczniowie poznali  w  jaki sposób niewidomi uczą się alfabetu, czytania, pisania, liczenia. Każde z dzieci wykonało z plasteliny wylosowaną literkę z założoną na oczach opaską .

Dzieci poznały  zabawki, zeszyty, książki niewidomych, maszynę do pisania Braille’am i inne  pomoce naukowe do poznawania otaczającego świata.

Na koniec  zajęć dzieci z kl.3 b wręczyły  podziękowania dla Pani Olgi w formie laurek, które dzień wcześniej przygotowały  pisząc „Braaille’m tekst : ,,Dziękujemy Pani Olgo” i mimo pewnych  wątpliwości ,czy udało się na pewno poprawnie zapisać tekst tym trudnym pismem, okazało się ,że podziękowania Pani Olga odczytała. Klasa 3 poznała więc tajniki pisma i dołączyła do nich kolejna grupa dzieci z kl.1b.

Dzieci uzyskały wiedzę na temat   udzielania właściwej pomocy osobom z dysfunkcją wzroku, zauważenia ich problemów, nauczyły się  postawy otwartości, tolerancji  i empatii wobec osób z niepełnosprawnością wzrokową,

Jeszcze raz dziękujemy Pani Oldze Wasielewskiej za wdrożenie nas do kampanii , w której uczestniczy  coraz więcej szkół.

Tekst:B.Oleksiak