Szkoła z tytułem

Szkoła z tytułem

W poniedziałek 29 maja br. w Szkole Podstawowej im. Wojska Polskiego w Lubiewie odbyła się Konferencja Upowszechniająca Szkoły Uczącej Się pod tytułem „Uczeń w roli głównej”. Przybyli na nią nauczyciele z 22 szkół , aby doskonalić swój warsztat pracy i uczyć się od nauczycieli z tutejszej placówki. Ceremonię rozpoczęcia i powitania uczestników uświetnili wizytatorzy Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy Joanna Jendykiewicz- Owczarek i  Beata Szczęśniak oraz Wójt Gminy Lubiewo Joanna Jastak.

Konferencja upowszechniająca jest spotkaniem w szkole ubiegającej się o Tytuł Szkoły Uczącej Się. Program ten prowadzi Centrum Edukacji Obywatelskiej przy współpracy z Polsko – Amerykańską Fundacją Wolności. Dotyczy on kompleksowych działań na rzecz podniesienia jakości polskiej oświaty poprzez doskonalenie warsztatu pracy nauczycieli. Uczestniczące w programie szkoły wypracowują rozwiązania zmierzające do zwiększenia profesjonalizmu pracy nauczycieli, monitorowania efektów działań oraz dzielenia się między sobą najlepszymi praktykami. Szkoła Podstawowa w Lubiewie współpracuje z klubem SUS od ponad 20 lat, rozwijając metody i techniki oceniania kształtującego.  Nauczyciele nieustannie zastanawiają się, co jeszcze można zrobić, aby pomóc uczniom w lepszym i skuteczniejszym uczeniu się. W 2018 roku podjęto decyzję o wprowadzeniu w szkole kolejnych Praktyk Współpracy Nauczycieli w zakresie grywalizacji i pracy z instrukcją.  Liderkami działania zostały dwie nauczycielki: Aleksandra Kołakowska oraz Karolina Helmin. Przez cztery lata uczestniczyły w licznych warsztatach odbywających się w Warszawie i okolicach oraz koordynowały prace nad wprowadzaniem tych praktyk w Szkole Podstawowej w Lubiewie.

Ukoronowaniem  współpracy nauczycieli tej placówki była zorganizowana przez nich  konferencja. Miała ona na celu promowanie oceniania kształtującego jako skutecznego sposobu poprawy jakości nauczania i uczenia się uczniów. To wydarzenie uświetniło przedstawienie pt. ”Krzesłostan” w wykonaniu szkolnej grupy teatralnej” A co tam”, która zdobyła I nagrodę w Wojewódzkich Konfrontacjach Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Teatr bez granic” w Sępólnie Krajeńskim. Za scenariusz, reżyserię i scenografię odpowiadała  Beata Ziółkowska-opiekun grupy teatralnej oraz Weronika Kurczewska- absolwentka naszej szkoły. Muzykę skomponowała Anna Porożyńska.  W ramach konferencji odbyły się warsztaty oraz lekcje otwarte prowadzone przez nauczycieli Szkoły Podstawowej w Lubiewie. Warsztat „Uczeń na celowniku – podstawy OK” poprowadziły Monika Wilkowska – Kowalska oraz Iwona Szumińska – Łyczywek, warsztat „Uczeń w centrum – grywalizacja” – Karolina Helmin oraz Justyna Bartnik. Lekcje otwarte poprowadzili: Aleksandra Kołakowska z fizyki, Grażyna Śliwińska z historii, Anna Porożyńska- uczeń o specjalnych potrzebach oraz Ewa Weyna i Barbara Oleksiak z techniki. Nad całością czuwała Pani Dyrektor – Jolanta Kowalska oraz Wicedyrektor – Roman Gulatowski. Tej grupie osób, bezpośrednio zaangażowanych w przygotowanie i organizację konferencji, towarzyszyli oczywiście pozostali nauczyciele. W szkole tradycją jest współpraca i wzajemna pomoc w każdej sytuacji i w każdym wydarzeniu.

Na zakończenie przedstawiciele Centrum Edukacji Obywatelskiej Anna Dojer i Małgorzata Ostrowska oraz asystent szkoły- Elżbieta Elmrych, przekazały dyrektor szkoły, Jolancie Kowalskiej, Tytuł Lidera Szkół Uczących  Się. Jest on uhonorowaniem wieloletniego zaangażowania i rozwoju placówki w programie Szkoła Ucząca Się. Tytuł potwierdza, że dyrektor oraz nauczyciele szkoły w swojej pracy z uczniami koncentrują się na poprawie jakości nauczania. Uczestnicy konferencji nie szczędzili miłych słów i pochwał skierowanych do dyrekcji, nauczycieli oraz uczniów lubiewskiej szkoły. Podkreślali użyteczność szkolenia w codziennej pracy. Do swoich szkół zabrali nowe doświadczenia, wrażenia  oraz gadżety promujące szkołę w Lubiewie. Wszystkich obecnych poczęstowano tortem ufundowanym przez Radę Rodziców SP w Lubiewie.

Skip to content