EKOPRACOWNIA

EKOPRACOWNIA

W Szkole Podstawowej w Lubiewie powstała ekopracownia. Klasa została odświeżona, ściany odmalowano i zyskały nowe barwy. Na jednej ze ścian położono fototapetę z motywem brzozowego lasu. W pomieszczeniu zawisł również malowniczy chrobotek. Są tu nowe ławki, meble i wyprofilowane krzesła. W ekopracowni mamy również duży, nowoczesny ekran dotykowy. Ale od początku…

Zaczęło się od ogłoszonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie naboru wniosków z zakresu edukacji ekologicznej w konkursie „Ekopracownia – zielone serce szkoły”. Nauczycielki (Justyna Bartnik i Karolina Helmin) przygotowały wniosek i koordynowały pracę nad filmem promującym dotychczasowe działania ekologiczne szkoły, który umieszczono na kanale YouTube.  Nasz film i pomysły na zajęcia zostały docenione przez jury i przyznano nam 50 000 zł na realizację zadań.

Już w czasie wakacji rozpoczęły się prace remontowe i zakupy sprzętu.

W listopadzie nastąpiło uroczyste otwarcie nowej pracowni. Uczestniczyli w nim zaproszeni goście oraz społeczność szkolna, którzy zmierzyli się z przygotowanym przez uczniów escape roomem. Musieli rozwiązać szereg zagadek, aby odnaleźć zaginiony klucz do sali, przeciąć symboliczną wstęgę oraz dokonać oficjalnego otwarcia ekopracowni. Pomieszczenie zachwyciło wchodzących swą estetyką oraz barwami wiosennej zieleni, która pozwoli na wyciszenie się i skierowanie myśli ku naturze. Wydarzeniu towarzyszyły również występ szkolnego chóru czy prezentacja lipdubu promującego działania ekologiczne w Szkole Podstawowej w Lubiewie.

Edukacja w nowej sali jest teraz przyjemna, co z pewnością wpływa na wzrost motywacji do nauki i pobudza do twórczego myślenia i działania. Podczas zajęć wykorzystywany jest nowoczesny sprzęt, m.in. stacja pogodowa na boisku szkolnym, mikroskopy z możliwością nagrywania obserwowanych obiektów, zestawy STEM do praktycznego badania zjawisk przyrodniczych, ekran multimedialny, a powietrze oczyszcza obraz wykonany z chrobotka reniferowego.

W ciągu roku szkolnego odbyło się sporo zajęć, które mają uwrażliwić dzieci i młodzież na piękno otaczającego świata. Były to m.in. różnorodne zajęcia terenowe: Dzień Ziemniaka, Dzień Jabłka, Dzień Chleba, akcje ogólnokrajowe: przytulamy się do drzew, Dzień Ziemi, Dzień Bociana, Dzień Wody, Dzień Pszczół. Dzieci miały okazję poznać również pracę weterynarza, leśniczego, czy pszczelarza. Samodzielnie dbają o szkolne roślinki oraz zieleń wokół szkoły. Postawę wrażliwości kształtują również zbiórki karmy dla bezpańskich zwierząt, czy liczne kontakty ze zwierzętami przy okazji wycieczek. Jesienią na warsztatach z majsterkowania wykonywano karmniki dla ptaków, a wiosną domki dla owadów.

W kwietniu zorganizowano konkurs na plakat promujący ideę obchodów Dnia Ziemi o zasięgu powiatowym, na który wpłynęło aż 87 prac uczniów szkół podstawowych.

Najważniejsze działania relacjonowane są na stronie internetowej szkoły w zakładce „EKOpracownia”. Stworzono również kolejny film. Tym razem przedstawiający działania ekologiczne i przyrodnicze realizowane w roku szkolnym 2023/2024

Skip to content