NASI NA BYDGOSKIM FESTIWALU NAUKI 2015…

NASI NA BYDGOSKIM FESTIWALU NAUKI 2015…

W czwartek 21 maja 2015 roku 39–osobowa grupa uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Lubiewie pod opieką pań: Karoliny Helmin, Krystyny Fiuk i Małgorzaty Pianki, wyjechała na Bydgoski Festiwal Nauki. Wzięliśmy udział w serii ciekawych zajęć i warsztatów na Uniwersytecie Techniczno – Przyrodniczym w Bydgoszczy.

Po przyjeździe braliśmy aktywny udział w pokazach interaktywnych pod nazwą „Synergy Art”. Mogliśmy wypróbować nasze umiejętności robienia mega baniek i żonglowania bańkami mydlanymi. Obserwowaliśmy także jak starsi uczestnicy Festiwalu uczyli się chodzić za pomocą szczudeł.

Z małymi kłopotami, ale udało nam się dotrzeć do laboratorium, gdzie metodą kuchenną wyizolowaliśmy DNA z warzyw i owoców. Pomogły nam w tym bardzo miłe studentki kierunku Biotechnologia z Koła Naukowego BioX  i pani dr Dorota Olszewska. Przy okazji zaprezentowano nam kilka doświadczeń. Dowiedzieliśmy się między innymi :dlaczego niekiedy galaretki nie tężeją i jak działa napięcie powierzchniowe wody.  Na koniec wzięliśmy udział w konkursie. Panie zadawały pytania i sprawdzały naszą wiedzę (nie tylko tę zdobytą w trakcie zajęć laboratoryjnych). Okazało się, że uczniowie szkoły podstawowej mają również rozległą wiedzę przyrodniczą.

Kolejne zajęcia to prezentacja wykorzystania i działania kamery termowizyjnej. Dowiedzieliśmy się jakie jest praktyczne jej zastosowanie . Odbył się również pokaz działania kamery z wykorzystaniem ciała ludzkiego.

Na placu przed uczelnią byliśmy świadkami wybuchowych eksperymentów po czym poszliśmy na wykład pod tytułem „Hałas wokół nas”. Dowiedzieliśmy się wiele na temat fal dźwiękowych, dźwięków  o częstotliwości zbyt niskiej lub wysokiej, aby człowiek mógł je usłyszeć, o szkodliwości hałasu a także co to jest mapa akustyczna miasta. Na koniec  odbył się konkurs na największego krzykacza. Spośród wszystkich uczestników wykładu pierwsze miejsce przypadło Natanowi Oparce, który wykrzesał ze swoich strun głosowych 133,4 decybeli. Oznacza to, że Natan potrafi być głośniejszy niż startujący odrzutowiec!

Po zajęciach na UTP udaliśmy się na obiad, po czym pojechaliśmy do Myślęcinka, aby zwiedzić ogród zoologiczny. Widzieliśmy wiele zwierząt nie tylko fauny Polski, ale nawet krajów egzotycznych. Najbardziej zaskoczeni byliśmy widokiem tygrysa! Bardzo dziękujemy za możliwość odwiedzenia zoo Gminie Lubiewo, która w nagrodę, za udział szkoły w zbiórce surowców wtórnych ufundowała nam ten punkt wycieczki.

Do domów wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń.  Z  niecierpliwością już czekamy na kolejną wycieczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content